Atopický ekzém

Nemám v úmyslu zahlcovat Vás zde lékařskými termíny a poučkami, a ráda bych Vám pokud možno laicky, v několika bodech vysvětlila, co je to atopický ekzém.

začínající ekzém

Je to onemocnění kůže, které je chronické, neinfekční, zánětlivé a silně svědící. Vyskytuje se jako kojenecký ekzém, který často do 2 let vymizí sám nebo jako dětský ekzém, který mizí většinou na prvním stupni ZŠ a nakonec ekzém dospělých, který mají lidé prakticky celý život.

Můj osobní názor je, že pokud se u dítěte jednou atopický ekzém objeví, je to atopik na celý život, byť ekzematické problémy tzv. vyhasnou třeba kolem 2. roku života. Ekzém se dostane do klidové fáze, ale pořád v kůži je! Jen se s ním imunitní systém už srovnal…Pokud se ale imunita naruší, dítko onemocní, jde na očkování atd., ekzém se může ozvat znovu. Z klidové fáze je rázem fáze akutní!

Akutní fáze ekzému

Ekzém se projevuje velmi suchou kůží, která se loupe, svědí. Je narušena kožní bariéra a do kůže vnikají mikroorganismy. V kůži následně vzniká zánět, který způsobuje zarudnutí. Svědivost stoupá a značně znepříjemňuje kvalitu života, především v noci, kdy ruší spánek.

Jde o nemoc s dědičnými predispozicemi, takže pokud trpíte atopickým ekzémem, je vysoká pravděpodobnost, že vaše děti jej budou mít také.

Atopický ekzém je nemoc nevyléčitelná, avšak určitými postupy zvladatelná. Doporučuje se úprava jídelníčku, celkové životosprávy a samozřejmostí je správná péče o poškozenou pokožku.