Nikol

| | 0 Comments

S Jankou se známe velmi dlouho, a když mou dceru začal trápit atopický ekzém, hned jsem si vzpomněla na její webové stránky mamidivej.cz a článek, jak se svým synem proti této nemoci bojuje. U dcery se objevil atopický ekzém již kolem 4.měsíce věku. Růžové flíčky na tváři a předloktí (to jsem ještě nevěla, co to je a doktorka řekla jen „mazat“). Objevily se, pak zase ztratily a pořád dokola. V 10.měsíci se flíčky znovu objevily a na nich drobné puchýřky. Dostali jsme kortikoid Fucidin H. Po týdnu užívání puchýřky popraskaly a vše začalo mokvat a nešlo to zastavit. Jako bonus se osypala ještě kolem krku. To byl první moment, kdy jsem Janku oslovila a začala naslouchat (bohužel tehdy ještě ne dostatečně). Doktorka nás poslala na kožní, kde jsme dostali další 3 masti (na každou čast těla jinou), všechny se silnými kortikoidy (doporučení od 3 let věku). Mazala jsem týden a před očima se ekzém ztrácel. Samozřejmě neskutečná radost ze „zázračných“ mastí. Po vysazení, ani ne po 24 hodinách okamžitě zpět a jako bonus celé bříško, záda a nohy. Po celou dobu mi byla Janka oporou, neustále mi odpovídala na tisíce mých dotazů (a za to ti OPRAVDU MOC DĚKUJU).
Důležité je, aby byla v pohodě máma (a za to vděčím hlavně Jance) , takže jsem se sebrala a začala bojovat. A jak? Oblečení máme pouze 100% bavlna, peru v Lovela, pak machání s trochou octa a pak ještě jedno máchání jen ve vodě. Plyšáky peru po 14 dnech. Koupání jednou týdně a velmi rychlé, ostatní dny rychlá sprcha s ne moc teplou vodou. Všechno jídlo si připravuju, nic nekupuju (krom mléka a rohlíků). Ze začátku měla dcera jen zelenou zeleninu. Pak jsem začala přidávat převařená jablka s hruškama, pak maso (všechny druhy libových), pak jsem zkusila rohlíķ, brambory, mrkev a postupně přidávám další. Je důležité přidávat potraviny pomalu, abyste odhalili případné potravinové alergie (dceři dost vadí jahody). Stále dávám dceři probiotika a večer fenistil kapičky, jak mi Janka doporučila. Dceru jsem natírala nejvíce sudokrémem a zinkovou mastí – jinak ničím. Tím jsme zastavili rozmnožení ložisek a možnost mokvání. Asi po měsíci, až byla kůže růžová a nevystouplá, jsme začali promazávat. Na zkoušku máme bezlaktózové mléko od Nutrilonu a dcera ho s chutí pije. (Osobně si ale myslím, že alergii na laktózu nemá, takže budeme za pár týdnů znovu zkoušet aktózu přidávat.) Stále máme narůžovělá ložiska na tváři a jedné ruce. Když jsou více viditelná, natírám je slabou kortikoidovou mastí Locoid, ale jen třeba od pondělí do středy a pak po zbytek týdne ne, abych tělo trochu zmátla. Jak píše Janka ve svém ebooku (a já se o tom přesvědčila sama), kortikoidy prostě neléčí, ale potlačují příznaky a pak se může stát jako nám, že vám ekzém vyskočí přesně na těch místech, kde jste kortikoidem nenatírali a bude to ještě horší..
Janky ebook mi moc pomohl – hlavně teda dceři. Připravte se na minimálně několikatýdenní boj, beznaděj a měnící se projevy atopáku ze dne na den. Nejdůležitější je dostat atopák pod kontrolu a to se vám s Jančiným ebookem podaří.
Hlavu vzhůru! Držím vám palce

A Jani, tobě ještě jednou velké DÍKY! :-*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *